גיליון 04

העכביש – מה ברשת

שיתוף ושליחה

www.shatil.org.il  – שתי"ל – שירותי תמיכה וייעוץ לארגונים – היא עמותה ותיקה המסייעת לארגונים המבקשים להוביל לשינוי חברתי בישראל. בעידן מקוון, הסיוע הזה מתבטא גם באמצעות אתר אינטרנט נאה שבו ניתן למצוא לוח מודעות מגוון (גם בערבית) שבו מופיעות, בין השאר, הצעות עבודה (דרושים עורכי-דין לעבודה קהילתית), בקשות לתרומה (הילדים של מועדון הדרדר בחיפה זקוקים לתרומה) ולהתנדבות (דרושים מתנדבים לייעוץ בנושא שימוש באמצעי מניעה). עוד ניתן למצוא באתר דיווח על פעילותן של קואליציות של ארגונים חברתיים בנושאים שונים (דיור ציבורי, ארגוני עולים, פלורליזם דתי, העצמת נשים בדואיות, מעורבות הציבור בתכנון סביבתי ועוד ועוד) אשר מרוכזות כולן על-ידי שתי"ל. דוגמה יפה להגשמת הייעוד החברתי של הרשת.

www.parecon.org – אתר המוקדש לרעיון הכלכלה השיתופית (Participatory Economy) ואשר מאוכלס בעיקר בכתביהם של מייקל אלברט ורובין האנל, שני כלכלנים אמריקאיים אשר יוצאים כנגד החשיבה המקובעת שלפיה שתי האופציות הכלכליות היחידות הן שוק חופשי קפיטליסטי או כלכלה מתוכננת טוטליטארית. לטענתם, הסוציאליזם האמיתי מעולם לא נוסה באמת. באתר – כמו גם בספריהם הניתנים לקריאה און-ליין – הם מציגים בצורה מרתקת את האופן המעשי שבו ניתן ליישמו. העקרונות המרכזיים, ממש על קצה המזלג – תכנון כלכלי דמוקרטי ולא הירארכי, מועצות צרכנים במקום שווקים, בעלות חברתית על אמצעי הייצור. האתר גדוש במאמרים רבים, לרבות התמודדות אמיתית עם ביקורות שמרניות וליברליות. "כל אחד לפי יכולתו, לכל אחד לפי צרכיו" גירסת 2002. מרנין.

 

www.globaldimensions.net– מרכז מחקר בלונדון סקול אוף אקונומיקס היוקרתי מבקש לסייע בעיצוב מדיניות להתמודדות עם הגלובליזציה. אחת הדרכים לעשות זאת בעידן גלובלי היא, כמובן, באמצעות אתר אינטרנט. ייחודו של האתר נעוץ בכך שהוא הצליח לרכז את הכתיבה ה"חמה" ביותר בנושא הגלובליזציה (אנתוני גידנס, נעמי קליין, ג'וזף שטיגליץ ועוד רבים אחרים) במגוון של שאלות ותחומים: עוני, טכנולוגיה, תרבות גלובלית, זכויות אדם, איכות הסביבה, ניאו-ליברליזם ועוד. האתר מתעדכן באופן שוטף וניתן למצוא בו גם סיכומים של סמינרים שהמכון עורך בנושאים שונים הקשורים לגלובליזציה (מידת האחריות של תאגידים לזכויות אדם, השפעת ה-11 בספטמבר, ועוד). כלי עזר ממדרגה ראשונה לסטודנטים המתעניינים בנושא. מקור נהדר לאינפורמציה לכל השאר. 

שיתוף ושליחה